www.hitelmax.hu

hitelmax

hitelmax

A jövedelem hány százaléka lehet hitel?

2018. december 12. - Hitelmax

Napjainkban sokan vesznek fel hitelt, így a bankok dúskálnak az ügyletekben. Ajánlott, hogy a hitelfelvevő tájékozott legyen hitelfelvétel előtt, mert ezzel is gyorsíthatja az ügymenetet. Hiteligényléskor meg kell felelni az általános banki feltételeknek, ami vonatkozik a dokumentumokra, életkorra, munkaviszonyra, jövedelemre, jelzáloghitel esetén pedig a fedezetre is.

A 32/2014. (IX. 10.) MNB rendelet a jövedelemarányos törlesztőrészlet és a hitelfedezeti arányok szabályozásáról szól. Ez alól a rendelet alól egyetlen hitelt közvetítő és folyósító szervezet sem kivétel. A JTM alapja minden esetben az igazolt havi nettó jövedelem. A vizsgálat során az adóstársak jövedelme és meglévő hiteleinek a törlesztése összesítve értendő. 30 napnál régebbi jövedelemigazolást nem fogadnak el a hitelintézetek.

Az igazolás lehet:

  • munkáltatói
  • állami adóhatóság által kiállított
  • magyar vagy külföldi állam ellátást folyósító szerve által kiállított, ügyfél nyilatkozata és az átutalás jogcíme alapján az ügyfél fizetési számlájára érkező bére, nyugdíja, a magyar vagy külföldi állam által folyósított rendszeres ellátás összege, amelyek után az előírt közterhek levonásra kerültek az ügyfél tudomása szerint a bíróságnak a megállapításról, vagy jóváhagyásról szóló döntése alapján házastársi tartásdíj vagy üzletszerűen végzett járadékszolgáltatást nyújtó szervezet által igazolt rendszeres járadék

 

A jövedelem hány százaléka lehet hitel? Fedezetlen személyi kölcsön esetében 

Fedezetlen személyi kölcsön esetében a JTM szabály: Ha az adósok igazolt havi nettó jövedelme 400.000 Ft alatt van, akkor a már meglévő és az új hitel együttes törlesztőrészlete az igazolt jövedelem 50%-ánál nem lehet több, 400.000 Ft-nál magasabb jövedelem esetén pedig a 60%-ánál. A jövedelmeket és az adósságterheket több adóstárs esetében összevontan kell kezelni.

 

A jövedelem hány százaléka lehet hitel? Jelzáloghitel esetében

Az 5 évet meghaladó futamidejű jelzáloghitel-kérelmeknél kamatperiódustól függően 25%, illetve 35% (magasabb jövedelműeknél 30%, illetve 40%) a JTM arány. Vagyis szelektív szigorításról van szó, amely a hosszú távon fix kamatozású hiteleket nem érinti. A 10 évig, vagy a futamidő végéig fix kamatozású hitelek esetében az arány 400.000 Ft-os jövedelemig 50%, afölötti jövedelem esetén pedig 60%. A rendelet 2019. július 1-jétől 500 ezer forint havi jövedelem esetén teszi lehetővé a jelenlegi 400 ezer helyett.

 

A jövedelem hány százaléka lehet hitel? Egy egyszerű szabály!

A JTM a jövőben felvenni kívánt hitelre is értendő. Ha a jövőben még szeretne hitelt felvenni, ne használja ki jövedelme maximális terhelhetőségét, mert az új hitel törlesztőrészlete nem fog beleférni a keretbe.

Ha saját költségvetést készít, legyen szigorúbb magával szemben, mint a JTM követelmények. Szakértők  úgy vélik, hogy nem jó a jövedelem felét lakhatásra költeni, mert ebbe a kiadásban még nincs benne egy hitelfelvétel után a rezsi, az állagmegőrzés és egyéb járulékos költségek. Ha él a szakértők tanácsával, egy bekövetkező kamatemelkedés vagy élethelyzet változás esetén is tarthatja addigi életszínvonalát.

A jövedelem:

  • 30%-át költse hitelre maximum
  • 30%-át költse megtakarításra minimum
  • 40%-ából fedezze a megélhetési kiadásait
süti beállítások módosítása