www.hitelmax.hu

hitelmax

hitelmax

Milyen típusú ingatlant fogadnak el a bankok hitelfedezetként?

2019. július 18. - Hitelmax

A lakáshitel jelzáloghitel, vagyis felvételéhez ingatlanfedezet szükséges. A hitelintézet biztosítéka a  fedezetként bevont ingatlan lesz arra az esetre, ha az adós nem fizetné a kölcsönt. Így kisebb a bank kockázata, ami az ügyfeleknek is kedvező, mert a jelzáloghitelek kamata alacsonyabb a személyi kölcsön kamatánál. Fontos a hitelbe bevonni kívánt ingatlan típusa, ugyanis a pénzintézetek különbözőképpen hitelezik meg az eltérő besorolású ingatlanokat. 

 

Fedezet lehet: Magyarország területén lévő, magánszemély tulajdonában levő per-, teher- és igénymentes, önállóan forgalomképes ingatlan szolgálhat, melynek műszaki állapota végleges és tulajdonviszonyai rendezettek. A jelzáloghitelhez fedezetként felajánlott ingatlannak lakhatásra alkalmasnak kell lennie:

  • Van benne működő fürdő és WC.
  • Van benne konyha és abban vízvételi lehetőség.
  • Van ablak a szobán.
  • Van benne állandó fűtés.

A hitelintézetek az ingatlanok becsült forgalmi érték más-más százalékáig adnak hitelt. A bankok szempontjából az ingatlan tulajdoni lapján szereplő besorolás a mérvadó. Az értékbecsléskor számít az ingatlan:

  • elhelyezkedése (megye, település nagysága, városrész)
  • állapota
  • minősége
  • kora
  • közvetlen környezete (utca, lépcsőház)

 

Milyen típusú ingatlan lehet hitelfedezet?

  • Tervezőasztalon levő ingatlan
  • Lakóház besorolású ingatlan
  • Nem lakóház besorolású nyaraló
  • Ártérre épülő ingatlan
  • A mezőgazdasági területen kivett gazdasági épület, vagy külterületen lakóház és udvar
  • Tanya
  • Vályogház
  • Üzlethelyiség
  • Garázs

Adnak-e hitelt a bankok olyan ingatlanra, ami még csak tervezőasztalon létezik?

Az újépítésű ingatlanok nagyon kelendőek mostanság. Ezeknél az ingatlanoknál annál kedvezőbbek az árak, minél hamarabb teszi le a foglalót a vásárló. Így gyakori eset, hogy szerződéskötéskor a projekt még csak a tervezőasztalon létezik. Sokakat foglalkoztató kérdés, hogy hiteleznek-e a bankok még tervezőasztalon levő ingatlanra?

 

 

Alapvetően az határozza meg a finanszírozás lehetőségeit, hogy a vevőnek milyen ütemezésben kell majd kifizetnie az ingatlan vételárát. Két megoldás létezik:

  • Szakaszos finanszírozás: A foglalót követően a vevő szakaszosan, az épület készültségi foka szerint fizeti meg a vételárat. Amennyiben szakaszos fizetésben állapodik meg a vevő és a beruházó, akkor általában a projektet magát is finanszírozó bank vállalja csak be a hitelezést. Kevés hitelintézet van a piacon, amelyik a beruházóval kötött egyedi megállapodás után akkor is vállalja a szakaszos fizetést, ha nem ő a projekt finanszírozója.
  • Utólagos, egyösszegű fizetés: A foglalót követően egy összegben, miután elkészült az ingatlan kell a vevőnek rendeznie a számlát. Amennyiben a vevő az önerő feletti összeget utólag, az épület elkészültét követően fizeti ki, akkor már több bank ajánlatából tud választani. Ami az utalás idejét illeti, abban eltérnek a pénzintézetek. Általában akkor utalnak a bankok, amikor már megtörtént az albetétek létrehozása, és rendelkezésre áll a jogerős használatbavételi engedély.

 

A vevő szempontjából fontos, hogy mikor érdemes beadnia a hitelkérelmet. A banki hitelajánlat érvényességi ideje ugyanis mindössze 60-90 nap. Ha pedig ez idő alatt nincs jogerős használatbavételi engedély és nem történik meg az albetétesítés, akkor új hitelbírálatra és akár új hitelkérelem benyújtására lehet szükség. Ez pedig azt jelenti, hogy módosulhat a kamat. Ha pedig ez emelkedést jelent, valószínűleg többet kell majd fizetni a kölcsönért, ami a teljes visszafizetést tekintve, akár több százezer forint plusz kiadást jelenthet.

 

Ez a kockázat kiküszöbölhető az úgynevezett „tervezőasztalos finanszírozással”. Ez azt jelenti, hogy a hitelintézet fenntartja a bírálatkor megadott kamatkondíciókat addig, amíg az épület el nem készül. Közben a jövedelmet időnként megvizsgálja a bank, hogy bebiztosítsa magát afelől, hogy az adósnak lesz miből kigazdálkodni a havi törlesztőket. „Tervezőasztalos finanszírozás” esetén tehát nem kell attól félni, ha a projekt megcsúszik. Ami a munkahelyet illeti, akár egy váltás is belefér. A lényeg az hogy az utolsó jövedelemvizsgálatkor már ne álljon próbaidő alatt a vásárló, és legyen legalább 3 hónapos munkaviszonya az új munkahelyen.

 

A legkedvezőbb lakáshitel kiválasztásához, használja a Hitelmax lakáshitel kalkulátorát. Ennek segítségével, objektív, megbízható forrásból egy reális összképet kaphat a lakáshitel ajánlatokról. Az online kalkulációval rengeteg időt is spórolhat, mert ezáltal, csak a választott bankfiókba kell bemennie. A kalkulátor használata egyszerű, és semmilyen kötelezettséggel nem jár. Adatainak megadása után a kalkulátor kilistázza azokat a hitelintézeteket, amelyeknél Önnek esélye lehet a hitelfelvételre. Ezt követően Önnek csak ki kell választania a legkedvezőbb konstrukciót.

süti beállítások módosítása