Sokan szeretnének félretenni nyugdíjas éveikre, hogy anyagi biztonságban legyenek. A legtöbben legalább olyan színvonalon képzelik el öregkorukat, mint aktív időszakukban. Érdemes időben valamilyen megtakarítási formát választani. Magyarországon jelenleg három nyugdíjcélú megtakarítás létezik. Mindegyikben közös, hogy a befizetések után igényelhető a 20% adójóváírás, amit a személyi jövedelemadóból lehet érvényesíteni. Mielőtt leteszi voksát egy nyugdíjpénztár mellett, tájékozódjon a költségekről, illetve a hozamokról. A kormány legújabb nyugdíjcélú ötlete, a nyugdíjkötvény.
Az állam készen áll a nyugdíjpiacra történő belépésre. Olyan kötvény kidolgozását szeretnék, amelyet a nyugdíjcélra gyűjtők nyugdíjas korukban kedvezőbb feltételekkel tudják majd visszaváltani, mint a nyugdíjba menetelük előtt. Az állam célja, hogy a nyugdíj-előtakarékossági számla, az önkéntes nyugdíjpénztár és a nyugdíjbiztosítás megtartása mellett közvetlenül is alternatívát kínáljon a nyugdíjcélú megtakarítások között, és megmaradjanak a nyugdíj-előtakarékosság után járó adóvisszatérítések is. A nyugdíjkötvénnyel a pénzét az államnak adja kölcsön, aki ígéretet tesz annak visszafizetésére.
Nyugdíjkötvény, minden, amit tudni érdemes
- Akár 30-40 évre szóló,hosszú lejáratú állampapírtípus lenne.
- A kormány a rendszeres, nyugdíjcélú előtakarékosságot segítené elő vele.
- Kizárólag magánszemélyek fektethetnének bele.
- Egy összegben vagy járadék formában lenne felhasználható nyugdíjba vonuláskor.
- A nyugdíjkötvény egy speciális kötvénysorozat, mely lejárata a megtakarító nyugdíjkorhatárához igazodik. A nyugdíjkötvény kamatozása változó kamatozású, mely áll egy kamatbázisból és egy kamatprémiumból: Nyugdíjkötvény kamata % = kamatbázis % + kamatprémium %. A kamatbázis maga az infláció lesz, de legalább nulla, tehát a papírunk biztosan infláció feletti hozamot fog garantálni. Ezen felül lesz egy kamatprémium, ami azt mutatja meg, hogy az infláció felett mekkora kamatot kínál az adott kötvény. Ez a kamatprémium attól függ, hogy a megtakarító hány éves (várhatóan mikor megy nyugdíjba), azaz milyen futamidejű nyugdíjkötvény kerül megvásárlására.
- A meglévő állampapírokhoz hasonlítóan (és több nyugdíjcélú megtakarítástól eltérően) "költségkímélő" megtakarítási forma lenne.